Foto konkursa apbalvošana un Maķedonijas projekta atmiņas
Kādā skaistā otrdienas pēcpusdienā mūsu grupu dzīvokļu meitenes devās uz piknikā uz jūras krastu, lai kopā pavadītu brīnišķīgu pēcpusdienu. Pasākuma kulminācija bija foto konkursa uzvarētāju Irinas un Kristīnes sveikšana. Mēs kopā pārrunājām gan to, ko apguvām foto un ādas kopšanas meistarklases laikā, gan arī to, kā katrai gāja pildot mājas darbu.
Katram bija dažādi izaicinājumi; kādai bija vieglāk fotografēt, savukārt, kādai iepatikās pozēt. Meitenes arī sākušas pievērst uzmanību, kādu kosmētiku lieto un tam, kā kopt savu ādu. Vispatīkamākais un noderīgākais pārsteigums bija dāvaniņas no Apotheka – sejas tīrīšanas līdzeklis, mitrinošs krēms un atsvaidzinošs ūdens.
Pasākuma noslēgumā mēs klausījāmies Aļonas stāstu par braucienu uz Maķedoniju un cienājāmies ar atvestajiem saldumiem. Aļona piedalījās ARTivism projektā, kas palīdzēja viņai izprast mākslas, fotogrāvijas un mūzikas nozīmi mūsu ikdienā un sabiedrības dzīvē.
Meklējam foršāko aprūpētāju mūsu grupu dzīvokļu pakalpojumā Rīgā, Slimnīcas ielā 2!

Pie mums ciemiņi!
Kopienā ir spēks. Atšķirībā no uzņēmējdarbības vai finansēm, sociālās jomas stūrakmens ir kopiena – mēs ne tikai veidojam un atbalstām kopienas, bet arī paši daudz mācāmies no līdzīgiem pakalpojumiem un organizācijām. Skaistā janvāra dienā pie mums viesojās kolēģi no biedrības “Rūpju Bērns” – mums bija iespēja pastāstīt par savu darbu un inovācijām, dalīties pieredzē ne tikai par jaunām metodēm un pieejām, ko esam izstrādājuši, bet arī klausīties viņu pieredzi un mācīties no viņu iestrādēm. Mēs esam ļoti priecīgi un pateicīgi par šādu sadarbības iespēju, un esam pārliecināti, ka tā turpmāk nesīs jaunus kopprojektus un radošus sadarbības augļus.
Ziemas izbrauciens
Viena no Fonda skaistākajām tradīcijām ir ceļošana visiem kopā. Esam bijuši Tallinā, apceļojuši Lietuvu un Latviju. Šogad gribējās nosvinēt Ziemassvētkus mazliet citādi: visiem kopā sajūtot to svētku brīnumu, neizmirstamo pīrādziņu smaržu un redzot mirguļojošās gaismiņas tumšā decembra naktī.
Mēs devāmies skaistā piedzīvojumā uz Ausekļu Dzirnavām, kur veidojām garšīgākos pīrādziņus, kurus pēc tam visi kopā apēdām ar smaržīgu piparmētru tēju. Pēc tam turpinājām ceļu uz Pakrojas Muižu, kur izstaigājām parku ar neaizmistami krāšņām un skaistām laternām, kas radīja sajūsmu par svētku noskaņu.
Šī bija viena no skaistākajām dāvanām visai Fonds Kopā komandai: klientiem no visiem mūsu pakalpojumiem, dažiem vecākiem, kas varēja pievienoties, darbiniekiem un brīvprātīgajiem!
Darbs ar uzturu

Mūsu pēdējā laika lielākais un nozīmīgākais projekts ir sadarbības metodoloģijas izstrāde mūsu darbiniekiem ar klientiem par veselīgu uzturu. Pirmais uzdevums bija pašiem sev nodefinēt, ko mums nozīmē veselīgs uzturs… un ko tas nozīmē mūsu pakalpojumā dzīvojošajiem klientiem, kas lielu daļu no dzīves pavadījuši sociālās aprūpes centros, kur ēdiens tika pasniegts jau gatavs.

No mums neliels klusums pēdējā laikā… ilgi turējāmies pretī Lielajam Vīrusam, bet, diemžēl, tas ir nonācis arī pie mums. Vēlamies pastāstīt par to, kā tas ir ietekmējis mūsu ikdienu, jo mums ir nepieciešams atbalsts un mums ir nepieciešama papildus aprūpe. Mēs neprotam viegli tikt galā ar savām bailēm un uztraukumiem, mums ir vajadzīgs iedrošinājums, un iespējams, savu neziņu mēs izrādām sabiedrībā mazāk pieņemamā veidā – kļūstot skaļi un uzstājīgi.
Kā mēs saslimām?
Nezinām, bet uzzinājām, ka daži no mums slimo bez slimības izpausmēm tikai veicot kārtējo skrīninga testu. Brīdinājām visus, ka nepieciešams sevi novērot un izvairīties no kontakta ar apkārtējiem. Tie darbinieki, kas var strādāt attālināti, sāka strādāt attālināti. Tie, kas atbalsta mūs ikdienā, saģērbās “kombinezoniņos” pirms nāca uz darbu. Un tad sākās… katru dienu 3-4 pozitīvi testi. Kādam tests nāca ar lielām bailēm. Kādam temperatūru, vēl kādam paaugstinātu spiedienu.
Kā mēs dzīvojam?
Mēs esam pateicīgi par mūsu komandu. Īpaši mūsu vadītāju, kas, strādājot no mājām, atbild uz mūsu telefonzvaniem arī agros rītos un pavisam vēlos vakaros. Mūs nomierina, pieraksta uz testiem, palīdz ar padomu. Un mūsu pakalpojuma apsargiem, kas neaizliedzīgi nāk uz darbu, palīdz mums ar iepirkumiem (izskatās, ka jaunais vīruss mūsu apetītes ietekmē maz, ēstgriba ir saglabājusies). Un mūsu aprūpētājiem, kas ir pakalpojumā uz vietas. Viņi ir tie, kas pienāk pie durvīm aprunāties, kad paliek pavisam bail, atnes kādu našķi, kad esam sabēdājušies, iedod zāles, kad apjūkam un atbalsta cik un kā vien spēj. Piebildīsim, ka mūsu veļas māja turpina darbu – mūsu veļas mājas vadītāja Olga pašaizliedzīgi ir katru dienu darbā un sadarbojas ar tiem, kam testi negatīvi pa vienam. Viņa ir mūsu saules stariņš nedaudz drūmajā ikdienā – sasmīdina, kad nepieciešams, pažēlo, kad paliek bail un atbalsta, kad jāstrādā. Ievērojam distanci, esam uzmanīgi un atbalstām viens otru.
Kas tālāk?
Slimojam… mūsu darbnīcu Vineta ir sagādājusi mums darbiņus, lai varam sevi nodarbināt un mums nebūtu jāgarlaikojas. Mums paveicies – ir iekšpagalms, tāpēc (vadoties pēc pašsajūtas) izejam ārā pastaigāt. To, ka vīruss ir patiešām lipīgs esam pārbaudījuši. Labā ziņa – lielākā daļa no mums slimo viegli un ļoti viegli. Grūtāk ir emocionāli – dažiem ir sašūpojies psihoemocionālais stāvoklis, jo ir lielāka trauksme un uztraukums, bet mēs turamies un vēlam paši sev veselību!
Uzkopšanas darbi kā mācību metode

Mūsu sadarbības metodes ir pavisam vienkāršas: darīt kopā. Ja vingro klienti, vingro arī darbinieki. Ja gatavo ēst klienti, piedalās arī darbinieki, ja uzkopj klienti, uzkopj arī darbinieki. Un, nē, mēs neizdarām kāda vietā, tieši otrādi - mēs sniedzam atbalstu tik daudz, cik tas ir nepieciešams. Sākumā visiem nepieciešams lielāks atbalsts, taču pēc dažiem atkārtojumiem, klienti kļūst arvien patstāvīgāki.
Ari brīvdienās visi kopā un katrs individuāli veicām ģenerālo uzkopšanu vienā no dzīvokļiem. Katrā dzīvoklī ir sava koptelpa - virtuve, par kuru atbildīgi visi dzīvokļa iemītnieki (3 vai četri cilvēki), tāpēc ir īpaši svarīgi to uzkopt kārtīgi un visiem kopā. Un pēc labi padarīta darba tik patīkama sajūta!
Svētki grupu dzīvoklī
Mēs vēlamies pastāstīt, ar ko atšķiras grupu dzīvokļu pakalpojums cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem no liela “pansionāta” jeb sociālās aprūpes iestādes? Mūsuprāt, vislabākais veids, kā to izdarīt, ir atspoguļot mazas mūsu dzīves daļiņas. Un kas var būt labāks brīdis, lai sāktu to darīt, kā svētki?
Pie mums cilvēki (korekti mēs viņus dēvējam par “klientiem”, jo viņi saņem mūsu pakalpojumu) dzīvo atsevišķos dzīvokļos, viņi izvēlas paši vai un kā svinēt svētkus: ja tā ir dzimšanas diena, tad viņi aicina tos draugus, ko vēlas, ja tie ir kādi lielāki svētki, tad viņi izmanto koplietošanas telpas, kas ir pieejamas visiem – atpūtas telpu un lielu ēdamistabu.
Piebildīsim, ka šī brīža ārkārtas situācija ir ieviesusi nelielas korekcijas mūsu dzīvē, jo savas drošības dēļ, nevaram aicināt ciemiņus, kas nedzīvo mūsu pakalpojumā, tomēr kopā svinēt mēs varam, jo dzīvokļu iekārtojuma dēļ juridiski skaitāmies kā viena mājsaimniecība. Protams, mēs ievērojam epidemioloģiskās drošības prasības.
Šajos svētkos daži klienti izteica vēlmi noskatīties kopā filmu “Dvēseļu Putenis” un nosvinēt svētkus kopā. Mūsu sociālā rehabilitētāja ar prieku piekrita, aizņēmās filmu un saorganizēja skatīšanos. Tikmēr klienti paši parūpējās par uzkodām un visi kopā par noformējumu.
Tā kā mūsu pakalpojumā dzīvo ļoti dažādi cilvēki, ir ļoti svarīgi pēc filmas arī nedaudz aprunāties par tās nozīmi un to, kā katrs esam to uztvēruši, ko mums katram nozīmē gan pati filma, gan arī šie svētki. Sarunas, diskusijas un neformāla noskaņa piestāv svētkiem, tādēļ mūsu sociālo rehabilitētāju loma ir atbalstīt klientus ne tikai sadzīviskās situācijās, bet arī palīdzēt viņu personības izaugsmē, komunicēt par viņus interesējošiem jautājumiem.
Kāda tad ir lielākā atšķirība starp svētkiem ilgstošas sociālās aprūpes iestādē un mūsu pakalpojumā? Pie mums klienti paši izvēlas vai un kā svinēt svētkus. Mēs viņiem palīdzam uzburt svētku noskaņu, sagatavoties praktiski un palīdzam izprast katru svētku nozīmi mūsu dzīvēs un sabiedrībā.
Sievišķības svētki
Šogad īpaši nosvinējām sieviešu dienu. Grupu dzīvokļos rīkojām konkursu "Pati pilnība", kurā pakalpojuma meitenes varēja parādīt savu izpratni par sievišķību, apburt žūriju ar savu stila izjūtu un etiķetes zināšanām. Aiz vārdiem "pati pilnība" neslēpjas tikai vizuāli skaista sieviete, bet gan sieviete, kas spēj sevi nest, ir eleganta, kulturāla un spēj ar grāciju pielāgoties jebkurai dzīves situācijai.
Konkursa dalībniecēm bija jāparāda sevi dažādos uzdevumos: stādīšanās priekšā žūrijai, galda klāšana, sapošanās īpašam dzīves notikumam, istabas iekārošana un sakārtošana. Visas mūsu meitenes lieliski sevi prezentēja un parādīja lieliskas manieres un šarmu.
Īpašu paldies vēlamies pateikt mūsu dārgajiem atbalstītājiem, kas palīdzēja sarūpēt dāvanas mūsu apburošajām dalībniecēm: galvenās balvas ieguvēja saņēma neaizmirstamu fotosesiju pie talantīgā Mārtiņa Plūmes, kurai grimu un tērpus sarūpēja lieliskā stiliste Lolita Graudiņa, kā arī skaistu ziedu pušķi no ziedu lieltirgotavas "Lakstos". Arī pārējās konkursa dalībnieces saņēma pārsteiguma balvas no zīmola LYL Love Your Life un uzņēmuma Biofarmācija. Īpašs paldies mūsu Vinetai par telpu dekorēšanu!

Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.